Świątynia Leżącego Buddy – Wat Pho

Leżący Budda Bangkok

Będąc w Bangkoku, jest parę miejsc, które znajdują sie na liście miejsc do odwiedzenia, zanim nawet taką listę zaczyna się tworzyć. Do takich destynacji należy Świątynia Wat Pho znana również jako Świątynia Leżącego Buddy.

Pod koniec wizyty w Bangkoku, nasz licznik odwiedzonych świątyń wskazywał na liczbę 4. Nie jest to oszałamiająca ilość, zważając na fakt, że w obrębie Bangkoku znajduje się jakieś 400 świątyń buddyjskich. Nie rozpaczamy jednak za bardzo, bo nawet odwiedzając tylko 4 miejsca, to już odczuliśmy lekki świątyniowy przesyt. Po prostu przepych i kolor też potrafią być męczące w nadmiarze, zwłaszcza gdy z nieba leje się żar. W ostatecznym rozrachunku zobaczyliśmy Wat Pariwat (znaną również jako świątynia Pikachu), Wat Saket (Złota Góra), no i bohaterów tego i kolejnego posta – Wat Pho i świątynie w The Grand Palace.

Leżące obok siebie Wat Pho i Grand Palace, to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych atrakcji w Bangkoku. Świądczą o tym nie tylko tłumy turystów odwiedzających te miejsca, ale i liczba oszustów, którzy będą Cię chcieli zrobić w trąbę.

O scamach w Bangkoku napisałam w TYM POŚCIE. Opisałam w jaki sposób daliśmy się zrobić w bambuko i na co warto zwrócić uwagę, żeby nie dać się wyrolować.

Idąc do Wat Pho, na moście zaczepił nas Taj, który koniecznie chciał mi udowodnić, że mój ubiór jest nieodpowiedni i na pewno mnie nie wpuszczą tak do świątyni. Nie przystanęliśmy, aby wysłuchać, jakie ma dla nas w związku z tym rozwiązania (bo na pewno miał) i minęliśmy go z krótkim ‘nice try!’.

WAT PHO – Świątynia Leżącego Buddy

Wat Pho nie bez powodu jest tak bardzo popularna. Należy ona do jednych z największych i nastarszych świątyń buddyjskich w Bangkoku oraz znajduje się tutaj słynny, ogromny leżący Budda. Z tego też powodu, Wat Pho znana jest również jako Świątynia leżącego Buddy albo odpoczywającego Buddy. Nie do końca wiadomo kiedy ona powstała, ale przypuszcza się, że w XVI wieku.

Wat Pho Bangkok

Wstęp do Wat Pho jest płatny dla obcokrajowców, natomiast Tajowie mogą wejść za darmo. Przez wiele lat wstęp do Świątyni Leżącego Buddy kosztował 100 batów za osobę. Niestety Tajlandii również nie ominęła inflacja i w drugiej połowie 2022 roku, wstęp podrożał do 200 batów za osobę.

zwiedzanie wat pho

Bilety kupuje się w kiosku przy wejściu na teren Wat Pho. Należy pamiętać, że podobnie jak w świątyniach chrześcijańskich, obowiązuje tam skromny ubiór. Zadbaj o to, żeby nie mieć bluzki na ramiączkach i odsłaniającej dekolt. Dobrze mieć też zakryte kolana, chociaż tutaj się tego aż tak nie czepiają, jak np. w porównaniu do Grand Palace.

Świątynia Wat Pho Bangkok

Zwiedzanie Wat Pho

Teren Śwątyni Wat Pho jest naprawdę spory. 80.000m² powierzchni sprawia, że warto na zwiedzanie odłożyć sobie chociaż z godzinkę. Znajdziemy tam ponad 1000 różnych wizerunków Buddy, większe i mniejsze pagody, czy też pierwszą szkołę tajskiego masażu. Można się tam dać wymasować, jak i zapisać na kilkutygodniowy kurs.

Świątynia Wat Pho
Wat Pho w Bangkoku
Wat Pho w Bangkoku

W jednej z głównych kaplic, pod brązowym posągiem Buddy, znajdują się prochy króla Rama I, będącego założycielem dynastii Chakri, która po dziś dzień panuje w Tajlandii. W związku z faktem, że zwiedzanie Świątyni Leżącego Buddy odbywa się w 90% na zewnątrz, przez dokuczliwy skwar nie mam pojęcia, czy mieliśmy przyjemność odwiedzić tę kaplicę. Patrząc jednak na materiał dowodowy, jakim są zdjęcia, to chyba nie byliśmy. Ale za to widzieliśmy inne ciekawe rzeczy!

Wat Pho Bangkok
Świątyna Buddyjska Mozaika
Świątynia Wat Pho Bangkok
Wat Pho Bangkok
Świątynia Buddyjska Wat Pho
Wat Pho Świątynia Buddyjska Bangkok
Wat Pho Budda

Świątynia Leżącego Buddy / Odpoczywającego Buddy

Głównym celem odwiedzin Wat Pho jest posąg leżącego Buddy. Odpoczywający Budda w Bangkoku jest tak duży, że zajmuje prawie cały budynek. Dzieło ma 46 metrów długości i 16 metrów wysokości. Wykonany jest z cegieł, ale jego wierzchnia warstwa wykonana jest z pewnego rodzaju metalu pokrytego złotem.

Leżący Budda Bangkok Świątynia leżącego buddy
Leżący Budda – Bangkok

Jak zwykle, wchodząc do buddyjskiej świątyni, należy zdjąć buty. Przy wejściu do budynku, gdzie znajduje się Leżący Budda, dostajemy materiałowy worek na buty, który nosimy ze sobą.

Odpoczywający Budda znajduje pośrodku świątyni. Kierunek zwiedzania okrąża Buddę do okoła. Rozmiar posągu zdecydowanie robi wrażenie. Ciężko jest go uchwycić w jednym kadrze. Pozycja leżącego Buddy jest jedną z najczęsciej wykorzystywanych form, w jakich przedstawiany jest Oświecony. Ta poza przedstawia Buddę przed śmiercią, który niebawem osiągnie stan Parinirwany, nazywanej również “nirwaną ostateczną”.

Świątyna Leżącego buddy Wat Pho
Leżący Budda Odpoczywający Budda

Najpierw oglądamy Buddę od przodu. Spory ruch sprawia, że trzeba trochę odczekać, zanim zrobi się zdjęcia w miejscach, gdzie najlepiej da się uchwycić Oświeconego. Zdecydowanie duże wrażenie robią stopy Leżącego Buddy, które nie dość, że mają 3 metry wysokości i 5 metrów długości, to przyozdobione są elementami z masy perłowej. Na palcach u stóp podziwiamy linie papilarne, a na podeszwie 108 wizerunków Buddy.

Leżący Budda Bangkok
Odpoczywający Budda Bangkok

Liczba 108 jest bardzo ważna dla wyznawców buddyzmu. Wedle wierzeń dusza ludzka przechodzi przez 108 etapów, uważa się też, że liczba 108 reprezentuje 108 emocji/odczuć albo właśnie tyle oddechów trzeba wziąć, żeby osiągnąć oświecenie. W jodze liczba ta oznacza doskonałość.

Po drugiej stronie Buddy (na tyle), widzimy rozstawione wzdłuż ściany metalowe miski. Jest ich oczywiście 108. Do każdej z misek należy wrzucić po satangu (tajski grosz), ma to przynieść szczęście i pomyślność. Satangi właściwie już wypadły z obiegu w Tajlandii, ale na miejscu można kupić woreczek wypełniony tymi monetami.

108 misek na satang Świątynia leżącego buddyi

Tym akcentem kończymy wizytę w Wat Pho u Leżącego Buddy. Kolejny przystanek to Wielki Pałac Królewski w Bangkoku (The Grand Palace).

Złoty Budda Świątynia leżącego buddy

Share

1 Response

  1. 10 stycznia, 2023

    […] wizycie w Świątyni Wat Pho, znanej z tego, że znajduje się tam Leżący Budda (poczytasz o tym TUTAJ), ruszyliśmy do Wielkiego Pałacu Królewskiego. Daleko nie mieliśmy, bo oba miejsca ze sobą […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *