Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Wielki Pałac Królewski (The Grand Palace), to chyba najpopularniejsza atrakcja Bangkoku. Zapewnie jak wspomnisz komuś, że byłeś w stolicy Tajlandii, to spytają Cię ‘A w Grand Palace byłeś?’. 

Po wizycie w Świątyni Wat Pho, znanej z tego, że znajduje się tam Leżący Budda (poczytasz o tym TUTAJ), ruszyliśmy do Wielkiego Pałacu Królewskiego. Daleko nie mieliśmy, bo oba miejsca ze sobą sąsiadują. W sumie mieliśmy do przejścia około 800 metrów. Pomimo bliskiej lokalizacji, wejście do Grand Palace w Bangkoku jest od drugiej strony muru – czyli już dalej od Wat Pho się nie da. A co do muru to, to nie byle jaki mur! Liczy sobie aż 1900 metrów długości, bo otacza teren Wielkiego Pałacu Królewskiego, który zajmuje około 218 400 m²!

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku – informacje praktyczne

Parę informacji, które mogą Ci się przydać podczas Twojej wizyty w Grand Palace w Bangkoku.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku – WEJŚCIE

Znalezienie wejścia do Grand Palace w Bangkoku może sprawić trudność. Jest ono słabo oznakowane, a biorąc pod uwagę długość muru otaczającego kompleks, jeżeli nie sprawdzi się tego wcześniej, to można się trochę nachodzić. Nie popełnij tego błędu, jak my i paru innych turystów, którzy pytali nas o drogę i ustal, gdzie jest wejście wcześniej.

Bardzo dobrze, że czytasz ten post, bo już Ci mówię! Wejście do Wielkiego Pałacu w Bangkoku znajduje się od strony ulicy Na Phra Lan Rd. A dokładnie, na teren kompleksu prowadzi brama o nazwie Wiset Chai Si Gate. Jest to JEDYNE wejście dla turystów do pałacu królewskiego, pomimo że mur otaczający tę atrakcję składa się z wielu bram.

Nie daj się oszukać!

Wokół muru można często spotkać oszustów, którzy będą próbowali sprzedać Ci bilety po “okazyjnej” cenie, a później może się okazać, że mocno przepłaciłeś albo bilet jest nieprawdziwy. Inni mogą Ci wskazywać inne wejścia na teren pałacu i próbować sprzedać Ci do owego wejścia bilet, co ostatecznie okazuje się oszustwem. Najczęstsze kłamstwo, które usłyszysz, to “pałac jest dzisiaj zamnknięty”, po czym zaoferują Ci wycieczki do super miejsc, żebyś nie tracił czasu.

Wielki Pałac Królewski to jedna z najwięszych atrakcji w Bangkoku, więc jest tam naprawdę dużo oszustów, którzy będą Cię próbować wykiwać nawet obok oficjlnej straży kompleksu. Cyrk na kółkach, dlatego zachęcam Cię abyś zapoznał się z moim postem o oszustwach w Bangkoku, gdzie przeczytasz też naszą historię, jak daliśmy się zrobić w bambuko.

Zanim przejdziesz przez bramę prowadzącą na teren Grand Palace, to najpierw musisz przejść przez bramki, które wykrywają metale i dostać okrągłą, pomarańczową naklejkę (nie wiem po co). Przy bramkach będą zaczepiać Cię przewodnicy, którzy oferują oprowadzanie po kompleksie. Nie są to oszuści i jeżeli odmawiasz, to dadzą Ci spokój (w przeciwieństwie do oszustów). Na miejscu można wypożyczyć też audioprzewodnika (ok. 200 batów).

UBIÓR w Grand Palace w Bangkoku

Po przejściu przez bramę, czeka na Ciebie weryfikacja Twojego ubioru. Zasady w Wielkim Pałacu są dosyć restrykcyjne, nawet dla mężczyzn. Nie można nosić bluzek bez rękawków, czy też krótkich spodni. Dekolt, ramiona i kolana muszą być zakryte. Nie należy też zakładać obcisłych ciuchów, czy też takich na których są dziury (np. dziurawe spodnie). Niedozwolone są również klapki. Jeżeli nie ubrałeś/aś się stosownie, to zawsze możesz wypożyczyć ubranie na miejscu (około 200 batów). Tutaj naprawdę tego pilnują, dlatego przygotuj sobie odpowiednią stylówkę.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku – BILETY

Bilet do Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku kosztuje 500 batów za osobę. Tajowie i dzieciaki do 120 cm wzrostu wchodzą za darmo. Bilety można kupić na miejscu jak i online. Kasy biletowe znajdują się już na terenie Wielkiego Pałacu.

W ramach biletu masz wstęp na teren The Grand Palace, ale również do np. The Arts of The Kingdom Museum, Ayutthaya, czy na Khom – występ przedstawiaący tradycyjny maskowy taniec. Na odwiedzenie tych “dodatków” ma się 7 dni od zakupu biletu.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku jest czynny codziennie (7 dni w tygodniu) od 8.30 do 15.30. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? To zależy. Można tam spędzić około 2-óch godzin (jak my), a można siedzieć i cały dzień. My nie mieliśmy potrzeby zwiedzania każdego zakamarka, czy wystawy w pałacu. Przyznam, że przez ogromne zmęczenie upałem, poderzewam, że nie zwiedziliśmy nawet 50% tego kompleksu, ale i tak czuliśmy się ukontentowani.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku – ZWIEDZANIE

Obok miejsca, gdzie kupuje się bilety wstępu, znajduje się kantyna, w której można coś zjeść i wypić. My tam koniecznie weszliśmy, bo była tam klimatyzacja! Naprawdę upał daje się tam bardzo we znaki, ze względu na bardzo małą ilość cienia.

Po przejściu przez bramki, gdzie sprawdzane są bilety wstępu, ukazuje się nam statuetka z brązu o nazwie Hermit (pustelnik) lub też Cheewok Komaraphat (po prostu jego imie i nazwisko). Podobno Hermit, był doktorem samego Buddy. Obecnie Tajowie przchodzą się tam modlić o zdrowie swoich bliskich, jak i swoje własne.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Budowę pałacu rozpoczęto w 1782 roku. Niegdyś, była to oficjalna rezydencja królewska, którą zamieszkiwała rodzina królewska przez około 150 lat (do ćwierćwiecza XX wieku).

Idąc dalej, ukazuje się nam kolorwy świat tajskiej architektury. Przepych tego miejsca robi duże wrażenie. Ozdoby na budynkach, to jakiś kosmos.

Wielki Pałac Królewski Bangkok
Wielki Pałac Królewski Bangkok
Wielki Pałac Królewski Bangkok
Wielki Pałac Królewski Bangkok
Wielki Pałac Królewski Bangkok
Wielki Pałac Królewski Bangkok
Wielki Pałac Królewski Bangkok

Zmierzamy ku jednej z najważniejszych atrakcji Wielkiego Pałacu Królewskiego…

Szmaragdowy Budda

Na terenie kompleksu znajduje się świątynia Wat Phra Kaew, która najczęściej nazywana jest jako Świątynia Szmaragdowego Buddy. To najważniejsze tego typu miejsce dla Tajów. Ta duża istotność, wynika z faktu, że znajduje się tam Szmaragdowy Budda. Mała statuetka, która jest najważniejszym dziełem, przedstawiający wizerunek Buddy. Podobno, kto ma ją w posiadaniu, ten ma bogactwo. To by się zgadzało, bo Szmaragdowy Budda jest własnością rodziny królewskiej i tylko jej reprezentanci mogą go dotykać.

Szmaragdowy Budda Bangkok

Wbrew nazwie, Szmaragdowy Budda (The Emerald Buddha), wcale nie jest wykonany z szmaragdu, a z zielonego jadelitu. Figura ma 66 cm i 45 cm szerokości w najszerszym punkcie. Data jej powstania jest dyskusyjna, niektórzy twierdzą, że została stworzona jeszcze przed naszą erą. Jednak na oficjanej stronie Wielkieg Pałacu Królewskiego w Bangkoku czas jej powstania datuje się na XV wiek, więc tego się trzymajmy.

Szmaragdowy Budda, to skarb narodowy Tajlandii, do którego Tajowie organizują pielgrzymki. Statuetka nosi różne odzienia w zależności od pory roku. W Tajlandii wyróżnia się 3 pogodowe okresy – lato, zima i sezon deszczowy. Na każdą z tych pór Szmaragdowy Budda ma złote odzienie. Przebierać go mogą tylko członkowie rodziny królewskiej podczas odświętnej ceremonii na początku każdego z pogodowych sezonów.

Szmaragdowy Budda Bangkok
Szmaragdowy Budda (od lewej): strój letni, deszczowy i zimowy.

Świątynia Szmaragdowego Buddy

Szmaragdowy Budda zamieszkuje świątynię Wat Phra Kaew, która została zbudowana w 1782 roku na polecenie Króla Rama I. Jest to królewska kaplica, która w odróżnieniu do większości świątyń nie ma pomieszczeń mieszkalnych dla mnichów.

Dach świątyni pokryty jest ciemnoniebieskimi dachówkami, które niemal naśladują kolor nieba. Odzwierciedla to oczekiwania króla, co do architektury tej budowi – “ma być niebiańska”. Zewnętrzne ściany budynku ozdobione są złoceniami i mozaikami z kolorowego szkła. Świątynia Szmaragdowego Buddy otoczona jest figurkami nazywanymi Garudas, które są niejako strażnikami świątyni. Jest ich w sumie 112.

Garudas Świątynia Szmaragdowego Buddy
Świątynia Szmaragdowego Buddy

Szmaragdowy Budda strzeżony jest również przez sześciu demonicznych strażników (Yakshas), którzy stoją przy bramach. Większość z nich skierowana jest ku świątyni i ich zadaniem jest właśnie ochrona jej przed demonami.

Szmaragdowy Budda Bangkok

Wchodząc do świątyni należy zdjąć buty. Obok schodów ustawione są specjalne półki na buty. W Świątyni Szmaragdowego buddy nie można robić zdjęć. Nie można również odwracać się do Szmaragdowego Buddy pleacami albo siedzieć z wyciągnitymi ku niemu stopami. Stopy według buddyzmu to najbrudzniejsza częśc ciała

Świątynia Szmaragdowego Buddy
Świątynia Szmaragdowego Buddy Bangkok

Złota Pagoda

Jednym z najbardziej zwracających elementów jest złota pagoda – Phra Siratana Chedi, powstała w 1855 roku za czasów panowania Rama IV. Ta najwyższa struktura kompleksu podobno kryje relikwia Buddy, ponoć mają być to włosy albo kości (prawdopodobnie mostek). Stupa oryginalnie była biała, natomiast za panowania króla Ramy V nałożono na nią pozłacaną mozajkę.

złota pagoda Bangkok Phra Siratana Chedi
Phra Siratana Chedi złota pagoda bangkok

Czas na Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Pałac Królewski Chakri Maha Prasat Hall zbudowany w 1877, to pomieszanie europejskiej i tajskiej architektury. Mówi się, że dach jest zbudowany po tajsku, natomiast reszta jest mocno zainspirowana Europą, zwłaszcza stylem.

Budynek słyżył królowi Rama V za rezydencję, w której mieszkał. Później był miejscem, gdzie król przyjmował ambasadorów, a obecnie odbywają się tam królewskie bankiety.

Przyznam bez ogórdek, że część, gdzie znajduje się Wielki Pałac Królewski w Bangkoku, obejrzeliśmy tak pobieżnie, jak się tylko da. Po prostu się obok niego przeszliśmy i potem od razu skierowaliśmy się ku wyjściu z całego kompleksu. Wszystko przez to, ze nie byliśmy już w stanie udźwignąć tej gorączki, a uczucie przepocenia sprawiało, że czuliśmy się naprawdę paskudnie. Więc kliknęliśmy parę zdjęć i polecieliśmy do hotelu wziąć prysznic.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku
Wielki Pałac Królewski w Bangkoku
Wielki Pałac Królewski w Bangkoku
Share

1 Response

  1. 18 stycznia, 2023

    […] Świątynia Wat Phra Si Sanphet została zbudowana pod koniec XIV wieku. Uważana była za najważniejszą i najpiękniejszą świątynię w Ayutthaya. Korzystać mogli z niej tylko przedstawiciele rodziny królewskiej. Co ciekawe nie zamieszkiwali jej mnisi. Na czas obrządków, mnisi po prostu byli zapraszani na teren Wat Phra Si Sanphet, ale nie mieli tam swoich kwater. Na jej wzór zbudowano najważniejszą obecnie świątynię Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew), która znajduje się w Wielkim Pałacu Królewskim w Bangkou. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *