Isengard w Nowej Zelandii

Isengard w Nowej Zelandi

Podróż po Nowej Zelandii, dla nas, fanów filmów Władca Pierścieni, oznaczała oczywiście poszukiwanie lokalizacji, gdzie kręcono ową trylogię. W tym poście odwiedzimy aż dwie miejscówki – Isengard oraz miejsce, gdzie Frodo i Sam zobaczyli olifanty i armię w drodze na wojnę.

Po wizycie w nowozelandzkim Fiordland udaliśmy się do Queenstown, gdzie parę dni wcześniej spędziliśmy sylwestra. Tym razem posiedzieliśmy tam dwa dni. Zrezygnowaliśmy na dwie noce ze spania w vanie i wynajęliśmy Airbnb. Pogoda zapowiadała się paskudnie, więc postanowiliśmy przeczekać ją pod bardziej solidnym dachem.

Gdy tylko zobaczyliśmy trochę błękitu na niebie, ruszyliśmy dalej w trasę. Aby dostać się do miejsca, gdzie stworzono (komputerowo) Isengard w Nowej Zelandii, musieliśmy obrać kierunek na miasteczko Glenorchy. Miejsca te leżą na uboczu, jadąc tam, trzeba wrócić tą samą drogą, którą się przyjechało.

Isengard Nowa Zelandia
Odległość z Queenstown do Isengardu, to około 62 km

Ithilien lookout – miejsce, gdzie Frodo i Sam zobaczyli Olifanty

Jadąc z Queenstown w kierunku Isangardu, odwiedziliśmy jeszcze inną lokalizację filmową, gdzie kręcili Władcę Pierścieni. Jakieś 12 km za Queenstown można zobaczyć miejscówkę, gdzie Frodo i Sam ukryci w krzaczorach podpatrywali armię wroga, zmierzającą do Mordoru tzw. Ithilien Lookout.

Dojazd jest tam bardzo prosty, jadąc trasą Glenorchy-Queenstown Road, trzeba skręcić na południe w drogę Twelve Mile Delta Road, na którego końcu znajduje się camping. Druga opcja to zaparkowanie na Mt Crichton Loop Track Parking, który znajduje się zaraz przy głównej drodze.

Wydaje mi się, że ta druga opcja jest bardziej legitna. My wybraliśmy tę pierwszą i parkując na jakiejś zatoczce przed campingiem, nie mieliśmy pewności, czy aby na pewno można tam zostawić auto. Ostatecznie nikt się do nas nie przyczepił, ale nie wiem, czy polecam tę miejscówkę. Jest z niej odrobinę bliżej do Ithilien Lookout, ale różnica wynosi tylko jakieś 300 metrów.

Aby dotrzeć do lokalizacji znanej z Władcy Pierścieni, korzystamy ze ścieżki Bob’s Cove Track & Nature Walk. Gdy dochodzimy do punktu docelowego, widzimy… trawę i krzaczory.

Ithilien Lookout Nowa Zelandia
Ithilien Lookout

Miejscówka zdecydowanie nie zachwyca urodą, ale każdy, kto wie, o jakiej scenie z Władcy Pierścienie mówimy, nie powinien być zdziwiony. Mowa O TYM fragmencie filmu. A więc po płaskim terenie szła armia z olifantami, a na zakrzaczonych wzgórzach podglądali ich Sam, Frodo i Gollum. To by było na tyle.

Bob’s Cove

Ciekawą miejscówką nieopodal jest jeszcze Bob’s Cove. Zatoka jeziora Wakatipu, która zachwyca kolorem. Najczęściej obieranym celem okolicy jest Bob’s Cove View Piont, z którego mamy widok na zatokę i Wakatipu Lake.

Z Ithilien Lookout do punktu widokowego jest około 3 kilometry pieszo. To oznacza, że wraz z drogą powrotną czeka na Ciebie ponad 6-kilometrowy trek. Jeżeli nie chce Ci się tyle chodzić, warto podjechać samochodem na parking zaraz obok Glenorchy-Queenstown Road, z którego jest niecałe 2 kilometry do punktu widokowego na Bob’s Cove. Ścieżka wiedzie obok brzegu jeziora. Kto wie, może nawet skusisz się na kąpiel, bo woda wygląda naprawdę zapraszająco.

Glenorchy

Po drodze do Isengard zatrzymujemy się jeszcze w małej miejscowości Glenorchy, zamieszkałej przez około 400 osób. Miasteczko znane jest nam głównie z dwóch “atrakcji”. Wierzb zanurzonych w Jeziorze Wakatipu oraz czerwonej szopy. Nieopodal tej miejscowości zaczyna się również znany Routeburn Track, który należy do popularnych nowozelandzkich Great Walków. Po krótkim zwiedzaniu Gelonrchy ruszamy dalej do Isengardu!

Drzewa w Glenorchy
Drzewa w Glenorchy zdecydowanie lepiej prezentują się z bocznej perspektywy

Isengard w Nowej Zelandii

Z Glenorchy do punktu widokowego na Isengard wiedzie 16-kilometrowa droga. Najlepsze widoczki na miejsce, gdzie powinna znajdować się twierdza Sarumana, są z mostu, który przebiega nad Dart River. Ruch w okolicy jest naprawdę znikomy, więc nie powinno być problemu, aby wejść na mostek i zrobić fotki. A widoczek prezentuje się w ten sposób:

Isengard w Nowej Zelandii

Niestety Isengard został wygenerowany komputerowo, więc pomimo mocnego wyostrzania wzroku, nie dostrzeżemy tam czarnej, wysokiej wieży. Widoki, które oferuje ta miejscówka, to tło, które widzimy w panoramicznych ujęciach Isengardu.

Isengard Nowa Zelandia

Jak porównasz sobie szczyty na dwóch powyższych zdjęciach, to całkiem się zgadzają! Jest jeszcze inny punkt widokowy na Isengard, z którego krajobrazy przypominają jeszcze bardziej te z filmów. Dojazd jest jednak trochę utrudniony. Punkt nosi nazwę “Pure Glenorchy LOTR Isengard Viewpoint” i jest oddalony o 25 km od Glenorchy. Wiedzie do niego droga, na której wskazany jest raczej samochód z napędem na 4-koła. My odpuściliśmy.

W okolicy znajdują się również lasy, które odgrywały las Lothlorien. Tam również się nie wybraliśmy, bo las wyglądał po prostu jak las i nie czuliśmy potrzeby zagłębiać tego tematu. Powoli zaczynaliśmy widzieć dno w wiaderku naszych oszczędności, a że ulubiony, złoty napój, który lubi pić nasz samochód, jest drogi, to postanowiliśmy się tam nie zapuszczać. Las leży podobno za wioską o nazwie Paradise… uznaliśmy, że za 100 lat na pewno w paradajsie będziemy, wiec nie będziemy weryfikować tej miejscówki przedwcześnie ;).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *