Gejzery na Islandii – Strokkur i Geysir

gejzer Strokkur wybuch

Gejzery należą do jednych z najpopularniejszych atrakcji Islandii. W końcu, kto by nie chciał zobaczyć wody, która tryska z ziemi na wysokość 30 metrów!

Po poprzednim deszczowym dniu (poczytasz o nim TUUU), nadszedł kolejny szary i mokry dzionek. Posililiśmy się batonem musli oraz chipsami i ruszyliśmy ku dalszym przygodom. Na dzisiaj mieliśmy zaplanowaną wizytę w parku z gejzerami!

Gejzery na Islandii

Aby zobaczyć gejzery na Islandii musieliśmy udać się do Doliny Haukadalur. Miejsce to należy do tzw. Złotego Kręgu, czyli do obszaru, na którym znajdują się najpopularniejsze i (według niektórych) najbardziej spektakularne atrakcje Islandii. Zanim przejdę do opisu naszej wizyty na tym obszarze geotermalnym, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie!

Co to jest gejzer?

Odpowiedzi na pytanie czym jest gejzer są dwie. Gejzer, to shot z wódką, Sprite’m i cytryną, który się mocno wstrząsa i szybko wypija; albo woda tryskająca z ziemi. W tym poście skupiamy się oczywiście na tej drugiej opcji.

Wszystkich chętnych na poznanie przepisu na gejzerowe shoty, zapraszam na priv ;).

Gejzery to gorące źródła, które powstały na obszarze aktywnym wulkanicznie. Nie jestem znawcą, więc napiszę prosto i w skrócie, to, czego dowiedziałam się z mądrych artykułów. Otóż! Pod wylotem gejzera, pod ziemią, znajdują się komory, w których zbiera się woda (głównie z powierzchni ziemi). Głęboko pod komorami znajduje się magma, która podgrzewa ową wodę.

O PODOBNYM MECHANIZMIE PRZECZYTASZ W MOIM POŚCIE Z HOT WATER BEACH W NOWEJ ZELANDII!

Najbardziej gorąca i pod największym ciśnieniem, jest woda, która znajduje się najniżej. Pomimo że osiąga ona temperaturę wrzenia, to nie paruje. Do czasu! Jak tylko woda na powierzchni również osiągnie temperaturę wrzenia, to ta na samym dole z prędkością strusia pędziwiatra zmienia się w parę i wypycha wyżej położoną wodę do góry. Tadaaaam! Tak działa gejzer. 😀

Park z gejzerami na Islandii

Park z gejzerami nie należy do największych. Można go spokojnie obejść w niecałe 15 minut, ale wiadomo, że zajmuje to więcej czasu, bo trzeba pokontemplować przyrodę i jej twory. Już z parkingu widać buchającą parę wodną z pobliskich gorących źródeł. Miejsce to jest domem dla dwóch ważnych gejzerów, które teraz przedstawię.

Strokkur

Gejzer Strokkur, to najaktywniejszy gejzer w Europie! Wybucha średnio co 5-10 minut, na wysokość do około 30-tu metrów. Z moich spostrzeżeń wynika, że im dłuższy czas oczekiwania na wybuch, tym wyższy jest strumień wody.

Strokkur gejzer
Strokkur w stanie spoczynku

Strokkur jest ciągle otoczony wianuszkiem ludzi, czekających na idealny wybuch, który uchwycą na zdjęciu albo na video (zobacz na moim vlogu wybuchy, które udało mi się uchwycić!). Wykonanie fotki, na której znajduje się tylko samemu, może być sporym wyzwaniem, bo co chwilę ktoś wchodzi w kadr. Rozwiązaniem na te troski jest po prostu, zrobienia zdjęcia po drugiej stronie gejzera, która z jakiegoś powodu jest mniej oblegana.

Na tabliczkach znajdujących się przy gejzerze Strokkur, można było wyczytać, że temperatura wody dochodzi tam do 100 stopni Celsjusza. Nie trzeba natomiast obawiać się za bardzo tryskającej wody, na nas spadła parokrotnie (nie w dużych ilościach) i żyjemy :D.

Strokkur gejzer wybuch
wybuch gejzera Strokkur

Gejzer Strokkur powstał prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku w wyniku trzęsienia ziemi. Mówi się, że wybuchy w tamtym czasie osiągały nawet do 60 metrów! Jego aktywność została jednak wstrzymana kolejnym trzęsieniem ziemi na początku XX wieku. W wyniku trzęsienia kanał gejzera został zablokowany, więc ten zamilkł. Kilkadziesiąt lat później, a dokładnie w 1963 roku, postanowiono odblokować kanał gejzera. Dzięki tym działaniom gejzer odżył i tryska wodą po dziś dzień!

wybuch Strokkur
Zdjęcie zrobione po drugiej stronie gejzera Strokkur, gdzie jest mniej ludzi

Geysir

Drugą gwiazdą parku geotermalnego jest gejzer Geysir. Ojciec gejzerów! Dlaczego? Bo to od jego nazwy, zaczęto nazywać wszystkie wody wybuchające z ziemi gejzerami! Sama nazwa Geysira, pochodzi od islandzkiego słowa geysa, która oznacza tryskać albo wybuchać.

Geysir
Geysir – kadr z mojego vloga, bo zupełnie zapomniałam zrobić mu zdjęcie!

Mówi się, że może mieć on nawet 10 tysięcy lat. Niegdyś potrafił wybuchać nawet na 170 metrów! A dzisiaj? Dzisiaj ojciec gejzerów, a raczej dziadzio, siedzi cicho. Odzywa się ponoć tylko parę razy w roku, a strumień wody sięga wtedy tylko około 10 metrów.

Prócz tych dwóch najważniejszych gejzerów, można zobaczyć jeszcze małego bąblującego gejzerka o nazwie Litli Geyser oraz piękne dwa źródełka o nazwie Blesi. Jedno z nich ma piękny lazurowy kolor. Polecam założyć okulary z polaryzacją, wtedy kolor jest jeszcze bardziej intensywny!

Blesi
Blesi – ponownie kadr z vloga
Blesi
Blesi

INFORMACJE PRAKTYCZNE Zarówno park gejzerowy, jak i parking przy nim są darmowe. Zaraz obok parkingu znajduje się centrum informacji wraz ze sklepem z islandzkimi gadżetami oraz restauracją. Można tam również nieodpłatnie załatwić swoje około pęcherzowe potrzeby. Sam park jest mały, i jak wspomniałam można obejść go w niecałe 15 minut. Polecam jednak zarezerwować sobie na tę atrakcję conajmniej godzinę, po oczekiwanie na kolejne wybuchy Strokkur’a wciągają! A czas leci!

A kolejnym przystankiem naszego road trip’a były wodospady….

ZOBACZ WYBUCH GEJZERA! PAMIĘTAJ, ABY OBEJRZEĆ MÓJ VLOG!

Share

1 Response

  1. 22 sierpnia, 2021

    […] dnia naszej wycieczki po Islandii odwiedziliśmy gejzery (przeczytasz o tym TUTAJ), a potem wybraliśmy się właśnie na oglądanie wodospadów. Pierwszy po drodze był wodospad […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *