International Experience Canada (IEC) – informacje i porady

International Experience Canada
 
IEC to przepustka do rocznego pobytu i pracy w Kanadzie. Co to za czary? Żadna magia, a fajny program, który umożliwia mieszkańcom wybranych krajów, zobaczyć, czy Kanada to faktycznie kraina syropem klonowym płynąca. Opcja w sam raz na ucieczkę od codzienności albo też szansa na stałą emigrację. Poniżej opowiem na czym dokładnie to polega oraz odpowiem na pytania, które sama sobie najczęściej zadawałam podczas całego procesu.

IEC INFORMACJE

IEC w wersji dla Polaków występuje w 3 formach, ja skupię się na tej pierwszej, ponieważ z tego programu korzystam:

 1. Working Holiday
 2. Young Professionals – dla tych, którzy mają ofertę pracy od kanadyjskiego pracodawcy
 3. International Co-op Internship – dla studentów chcących odbyć praktyki

Ponieważ Panie od polskiego zawsze pouczały, żeby nie powtarzać tych samych wyrazów obok siebie, będę naprzemiennie używać sformułowań IEC, Working holiday (WH) oraz wiza jako synonimów. Panie zawsze też mówiły “Nie zaczynaj zdania od ‘ponieważ’ ”, ale trochę szalonej rebelii nie zaszkodzi :).

IEC to tak naprawdę nie jest wiza, ale tak się potocznie mówi, więc co sobie będę odmawiać. Okey! To lecimy po kolei!


Kto może aplikować o IEC? IEC informacje

Właściwie jedynym sztandarowym kryterium jest wiek nie wyższy niż 35 lat (czyli 35-latek się łapie, ale 36-latek już nie) i nie niższy niż 18.

Oczywiście trzeba być obywatelem Polski albo innego kraju, który uczestniczy w tym programie.

Dobrze by było, gdyby Twoje “kryminalne konto” było puste, ponieważ musisz dostarczyć im, na późniejszym etapie, zaświadczenie o niekaralności.Niestety jak masz założoną kartotekę, to może to obniżyć Twoje szanse na bycie zaakceptowanym przez urzędnika imigracyjnego. To pewnie zależy od rodzaju wykroczenia. IEC informacje

A mój zawód się liczy?

Nie! Nieważne, czy jesteś programistą, lekarzem, czy specjalistą od dmuchania balonów. W tej kwestii każdy ma równe szanse.

Tak więc, jak spełniasz trzy powyższe punkty, to już połowa sukcesu. Oczywiście jest jeszcze kilka wymagań (o nich później), ale to są takie 3 kryteria, których nie przeskoczysz i umiejętność kombinatoryki się niestety nie przyda. Zaznaczyłeś/aś trzy ptaszki  √√√ ?

No to idziemy dalej! IEC Informacje


Jak aplikować o International Experience Canada?

Na początek musisz zapisać się do puli, z której automat losuje ludzi, wysyłając im zaproszenie do aplikacji o wizę. Tak, ZAPROSZENIA. Kanada musi Cię zaprosić do aplikowania o wizę. Wszystko póki co robimy przez internet.

Będziesz potrzebować: komputer, internet i paszport biometryczny.

 1. Wypełnij ankietę. Musisz wejść na TĘ STRONĘ. Znajduje się tam kwestionariusz, który sprawdza, na który program sie nadajesz. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz swój kod referencyjny. Zapisz go, bo jest on konieczny przy zakładaniu konta.
 2. Załóż konto. TUTAJ! Kliknij na granatowy przycisk z napisem “Continue to GCKey” (ten wcześniejszy z Sign-In Partner olejcie). Następnie zaczynasz zakładanie konta poprzez naciśnięcie guzika “Sign up”. Będziesz poproszony/a o stworzenie nazwy użytkownika np. słodkakicia123 (żarcik taki) off top: słuchajcie, właśnie sprawdziłam, ten login jest dostępny, więc brać póki można!, stworzenie hasła oraz podanie standardowych danych o sobie. Ustalisz również kilka pytań pomocniczych typu ‘Jaka jest Twoja ulubiona gra’ itp. Zapamiętaj dokładnie swoje odpowiedzi, bo przy każdym logowaniu na konto będziesz musiał/a odpowiedzieć na dwa pytania pomocnicze.

Brawo, zapisałeś/aś się do puli. Teraz czekaj na rozpoczęcie losowań (zwykle styczeń) i w końcu WYLOSOWANIE, co oznacza dostanie zaproszenia do aplikacji o wizę.

Kiedy mogę zapisać się do puli?

Zapisy do puli rozpoczynają się zwykle pod koniec roku (październik – grudzień). Możesz się również zapisać, gdy już trwają losowania. Jednak im wcześniej, tym lepiej – tak, aby wziąć udział we wszystkich losowaniach – zwiększa to po prostu Twoje szanse. Tutaj znajdziesz informacje, co, ile i kiedy.


Losowanie IEC Informacje

Losowanie to proces wysyłania zaproszeń do aplikowania o wizę IEC osobom zapisanym w puli. Zostanie wylosowanym to już więcej niż połowa sukcesu, nie owijając w bawełnę, jesteś wtedy już prawie jedną nogą w Kanadzie. Niestety jest to etap typu “nic nie mogę”. Nie mamy wpływu na to kogo wybierze komora losująca, czy tą kuleczką będziesz właśnie Ty. Miejsc dla Polaków jest 635 (rok 2018 i 2019). Zaproszeń wysyłają prawie dwa razy więcej, bo a to ktoś nie zauważy, że został wylosowany, a to nie dostarczy wszystkich dokumentów albo też zostanie odrzucony, bo coś się urzędnikom nie spodobało. Szanse są spore, dlatego nie zniechęcać się!

Zaproszenie dostaniesz na swoje konto, na rządowej stronie Kanady, a na swojego maila otrzymasz informację, że masz jakąś wiadomość na Twoim koncie. Wygląda to mniej więcej tak:

 

Czasem występuje też coś takiego jak Ghost Mail. Na maila dostajesz wiadomość, że na Twoim koncie czeka na Ciebie wiadomość. Logujesz się, a tam ani widu ani słychu, nic nie ma. Wkurzyć się można. Ja dostałam takich dwa!

Naczelna zasada po rozpoczęciu losowań, to sprawdzać maila albo konto co najmniej raz w tygodniu. Naprawdę było wielu takich, co nie zauważyło, że zostali wylosowani i zaproszenie im przepadło. Na zaakceptowanie zaproszenia macie 10 dni.

Kiedy rozpoczyna się losowanie?

Każdy kraj ma trochę inaczej. Dla Polski loteria zaczyna się w styczniu, w 2018 roku start przypadł na 8 stycznia.

Jak często jest losowanie?

Średnio co tydzień.

W jakie dni odbywa się losowanie?

Tu jest pewna reguła, ale też nie do końca jasna, więc kij wie! W 2018, na początku losowania odbywały się co poniedziałek, po godzinie 21:00 polskiego czasu. Około 21:00 wysyłali najwięcej zaproszeń, ale były też osoby co dostawały zapro o północy, czy nad ranem. Jakoś koło lutego, nagle zaczęli losować we wtorek, ale godziny pozostały te same. Ja natomiast zostałam wylosowana w środę, o godzinie 17:50 (21.02.2018 jakby co). Także ten… tyle w tym temacie.

Czy co tydzień wysyłają zawsze taką samą ilość zaproszeń?

Nie. Co tydzień jest inaczej, może być to 200, 150, a może być też 80, 17, czy 5.

Czy jest jakaś reguła, algorytm losowań? Czy mogę w jakiś sposób zwiększyć swoje szanse?

Niestety zdaje się, że jest to naprawdę loteria. To, że jesteś w puli od samego początku nie sprawia, że komputer spojrzy na Ciebie przychylniejszym okiem niż na kogoś, kto zarejestrował się tydzień, czy kilka miesięcy po Tobie. A chciałoby się tak, nie? Przecież Tobie bardziej zależy, jesteś bardziej ogarniętyi i ogółem halo, gdzie sprawiedliwość!! Ah to nasze myślenie życzeniowe :). Zwiększyć swoje szanse możesz jedynie poprzez zarejestrowanie się PRZED rozpoczęciem losowań. Dzięki temu bierzesz udział w loterii od samego początku.


OMG Wylosowali mnie!!! IEC INFORMACJE

Na zaakceptowanie zaproszenia macie 10 dni. A potem 20 dni na dostarczenie wszystkich dokumentów (o tym zaraz). 10 dni + 20 dni = maksymalnie 30 dni na złożenie swojej aplikacji. Nie zostawiaj tego jednak na ostatnią chwilę, jest to ryzykowne, ponieważ ta strona lubi często odmówić posłuszeństwa (problemy z logowaniem, niemożność wrzucenia / uploadowania dokumentów).

Po zaakceptowaniu zaproszenia, znowu będziesz musiał/a wypełnić kwestionariusz (dane osobowe itp. itd.). A potem Twoim zadaniem będzie dostarczyć, a raczej uploadować, poniższe dokumenty:

 • Family information – to taki formularz, gdzie podajesz informacje o najbliższej rodzince (rodzice, rodzeństwo, partner). Będziesz musiał/a podać ich imię i nazwisko, adres, zawód, czy będą z Tobą jechać do Kanady i to chyba tyle. Jeżeli nie znasz, któregoś z rodziców, czy nie posiadasz jakichś informacji to wystarczy wpisać UNKNOWN i będzie si.
 • Paszport zdjęcie lub skan strony paszportu ze zdjęciem oraz pieczątkami. Jeżeli nie masz pieczątek, to wrzucasz tylko stronę z fotką/danymi.
 • Aktualne zdjęcie paszportowe – istotne, żeby nie było ono starsze niż 6 miesięcy.
 • Resume – czyli takie a’la CV w języku angielskim. ALE! Nie wklejasz zdjęcia, nie podajesz daty urodzenia, stanu cywilnego ani nic takiego. Twoje imię i nazwisko i lecisz dalej z doświadczeniem/wykształceniem itp.
 • Zaświadczenie o niekaralności – nie starsze niż 6 miesięcy. Musi być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
 • Badania Medyczne E-Medical (opcjonalnie) badania robisz tylko wtedy, gdy zamierzasz pracować w szpitalu lub z dziećmi. Jeżeli nic takiego nie planujesz, to nie musisz robić żadnych badań.
 • Wyjaśnienie (opcjonalnie) – jeżeli czujesz, że chcesz coś wyjaśnić, objaśnić czy rozjaśnić urzędnikom kanadyjskim, to możesz dołączyć dokument PDF , gdzie się z tego i owego wytłumaczysz :).
 • Opłata – gdy już załatwisz wszystko powyższe, to pozostaje Ci tylko uiszczenie opłaty ( około 250 dolców kanadyjskich). UPDATE! Od 2019 trzeba do tej sumy dodać jeszcze 85 dolców, bo Kanada ustanowiła obowiązek złożenia odcisków palców… Więcej o tym na dole posta.

Koniec. Teraz czekasz, aż zatwierdzą lub odrzucą (o zgrozo!) Twoją aplikację…albo… albo poproszą o dodatkowe wyjaśnienia. Czasem proszą o wypełnienie jakiś dodatkowych formularzy, czy podanie jakichś dodatkowych informacji…

TIP: Jak Tworzysz Resume, to postaraj się, aby w okresie zatrudnienia/nauki nie było luk, bo możliwe, że będą się dopytywać co się z Tobą działo przez ten czas. Możesz też wyjaśnić tę lukę dodając ten dodatkowy dokument z wyjaśnieniem.

Czas oczekiwania na zatwierdzenie jest od kilku godzin do 8 tygodni. Mi wszystko zatwierdzili po 6 dniach, natomiast mój chłopak musiał czekać 8 tygodni. Gdyby do nich nie napisał, przypominając im o swojej osobie, to może czekałby nadal. Po napisaniu maila, na następny dzień był approved, więc bez spiny :).

Gdzie dostanę zaświadczenie o niekaralności i ile się czeka?

Zaświadczenie dostaniesz w sądzie. Wszystko zajmuje kilkanaście minut (przynajmniej w Gdyni). W skrócie wygląda to tak: bierzesz formularz, wypełniasz go, kupujesz tam na miejscu takie specjalne “sądowe” znaczki o wartości 30zł , przyklejasz je na formularz, idziesz poprosić o zaświadczenie podając formularz i swój dowód osobisty. Następnie zostaniesz sprawdzony/a w systemie, czy nic nie zmajstrowałeś/aś. Jeżeli okażesz się praworządnym obywatelem, to kilkoma pieczątkami podbiją formularz, który dałeś/aś i Ci go oddadzą z powrotem. Dlatego wypełniając formularz nie gryzmol! Teraz tylko należy to przełożyć u tłumacza przysięgłego i uploadować tłumaczenie wraz z polskim oryginałem na Twoim koncie. FINITO.

W ofercie istnieje też coś takiego jak wydanie zaświadczenia online, czyli nie musisz iść do sądu, tylko wszystko załatwiasz przy komputerze. Nie polecam tej opcji, ponieważ często urzędnicy kanadyjscy odrzucają takie zaświadczenie, bo brakuje im na nich pieczątek i innych brokatów.

Jak wszędzie jest małe ALE…

Jeżeli przebywałeś/aś w innym kraju ponad pół roku (ciągiem lub sumując pobyty), to musisz im również dostarczyć zaświadczenie o niekaralności z tego kraju. Tam czas oczekiwania pewnie będzie dłuższy, więc sprawdź to wcześniej.

Jakie badania, gdzie i co to jest ten eMedical?

Jak wspominałam, to nie jest obowiązkowa opcja. Jeżeli jednak planujesz pracę z dziećmi, czy w szpitalu, to będziesz potrzebować zaświadczenia, że zdrówko masz w porządku i żadnych chorób ze sobą nie przywieziesz. Niestety nie możesz iść do najbliższego lekarza, tylko do takiego, który znajduje się na liście lekarzy zatwierdzonych przez Kanadę. Na obecny moment (2018) tacy specjaliści znajdują się w Warszawie i w Krakowie. Ja udałam się do dr Kruka w Wawce. Cała przyjemność kosztowała mnie 350zł (2018 rok), pobrano mi krew, przebadano mocz i wykonano ogólne badanie lekarskie. Doktor założył mi konto na eMedical, to taki międzynarodowy system, gdzie lekarz uzupełnia potrzebne informacje na temat Twojego zdrowia. Następnie, dostałam skierowanie na RTG klatki piersiowej. Ponownie nie możesz iść byle gdzie, tylko musisz udać się w określone miejsce – w Warszawie jest to Spółdzielnia Pracy Specjalistów Rentgologów na Waryńskiego (70zł – 2018 rok). Tam robisz zdjęcie i nic Cię więcej dalej nie interesuje. Czekasz teraz tylko na maila od lekarza, który prześle Ci formularz, że wszystko jest ok (ja czekałam dwa dni). Następnie ten formularz uploadujecie na Wasze konto.

No więc… jeżeli wszystko dokładnie zrobiliście, to nie pozostaje Wam nic innego jak czekanie na APPROVED 🙂 Dostaniecie wtedy wiadomość na konto z tzw. listem POE (Port of Entry). Wydrukujcie go sobie i schowajcie, bo to Wasza przepustka na otrzymanie pozwolenia o prace.

Powodzenia! 🙂 IEC INFORMACJE

UWAGA UPDATE!

Żeby nie było za łatwo, od 2019 roku Kanada wprowadziła nowy obowiązek złożenia odcisków palców. To oznacza dodatkowy kosz rzędu 85 dolców kanadyjskich, plus ewentualne koszta wycieczki do Warszawy, bo póki co, możecie to zrobić tylko tam, w VFS. Listę wszystkich światowych placówek, gdzie możecie to odbębnić znajdziecie >>>TUTAJ<<<. 


Jeżeli zastanawiasz się jak będzie wyglądała aktywacja POE na lotnisku, to kliknij w przycisk niżej.

Share

6 komentarzy

 1. Paula pisze:

  Hello! Robię wszystko wg Twoich wskazówek, ale wyskakuje mi komunikat, że obecnie jest pola zamknięta. Czy to są jakieś wyznaczone dni na ten formularz? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 1. 14 listopada, 2019

  […] International Experience Canada (IEC) – informacje i porady – Where Me Goes Styczeń 29, 2019 […]

 2. 28 kwietnia, 2020

  […] MA BARDZO PODOBNĄ WIZĘ! KLIKNIJ TUTAJ, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ […]

 3. 13 października, 2020

  […] JAK SPĘDZIĆ ROK W KANADZIE – O TYM DOWIESZ SIĘ >>TUTAJ!<< […]

 4. 17 kwietnia, 2022

  […] Jeżeli dopiero teraz trafiłeś/łaś na mojego bloga, to musisz wiedzieć, że ostatni rok spędziliśmy w Kanadzie. Wyjechaliśmy w ramach tzw. working holiday visa, o której możesz przeczytać TU. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *