Lokalizacje filmowe, gdzie kręcono Władcę Pierścieni – Wyspa Północna

lokalizacje gdzie kręcono Władcę Perścieni

Nowa Zelandia to dla wielu fanów filmu Władca Pierścieni niemal synonim Śródziemia. Odwiedzając ten kraj, ciężko sobie odmówić zobaczenia miejsc, gdzie kręcono tę trylogię… Zapraszam na post, gdzie wskażę lokalizacje, gdzie kręcono Władcę Pierścieni! Miejsca, które udało nam się odwiedzić, ale również te, o których wiem, ale nie daliśmy rady tam dotrzeć. W tym poście skupię się na wyspie północnej.

Większość odwiedzonych przez nas lokalizacji, gdzie kręcono Władcę Pierścieni, doczekało się osobnego posta na moim blogu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o danym miejscu, to pod nazwą miejscówki, będą podłączone hyperlinki, do tych postów oraz do moich vlogów. Poniżej znajdziesz jeszcze mapkę, gdzie możesz zobaczyć, gdzie dokładnie te miejsca są zlokalizowane.

Lokalizacje, gdzie kręcono Władcę Pierścieni – Wyspa Północna

HOBBITON

Lokalizacje filmowe Władca Pierścieni Hobbiton
Hobbiton – lokalizacje filmowe Władca Pierścieni

Tej miejscówki raczej nie muszę nikomu przedstawiać. Chcesz zobaczyć, wioskę hobbitów? To będzie idealne miejsce, ponieważ jest to oryginalny set filmowy. Co ciekawe, jest to set wybudowany na potrzeby filmów z serii Hobbit. Pierwszy Hobbiton, który zbudowano dla Władcy Pierścieni, został rozebrany. Atrakcja jest płatna i można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem – aktualne ceny znajdziesz na stronie Hobbitonu. Całość zajmuje około 2 godziny.

Post o Hobbitonie – TUTAJ | Vlog z Hobbitonu: TUTAJ

 MORDOR

Mordor w dużej mierze znajduje się w Parku Narodowym Tongariro. Górę Przeznaczenia, znaną również jako Mount Doom, odgrywa nowozelandzki wulkan Mt Ngauruhoe. Wulkan widać jadąc drogą 47. Polecam jednak zbliżyć się do niego na piechotę, bo jest on naprawdę przepiękny. Najlepszym pomysłem będzie zrobienie popularnego szlaku Tongariro Alpine Crossing, który ma około długość 20 kilometrów i wiedzie po wulkanicznych obszarach.

Lokalizacje filmowe Władca Pierścieni Mordor
Góra Przeznaczenia (Mount Doom) – lokalizacje filmowe Władca Pierścieni

Niedaleko, w tym samym parku znajduje się kolejny wulkan Mount Ruaepehu, na którego zboczach kręcono sceny mające miejsce w Mordorze. Na przykład, gdy Frodo z Samem idą do Góry Przeznaczenia, aby zniszczyć pierścień mocy. Do podnóża Mount Ruapehu można podjechać samochodem, a stamtąd skorzystać z wyciągu, aby podjechać jeszcze wyżej albo po prostu iść samemu na nogach.

Lokalizacje filmowe Władca Pierścieni Mordor
Mordor – lokalizacje filmowe Władca Pierścieni

Post z Mordoru (Tongariro Alpine Crossing) – TUTAJ | Vlog z Mordoru: TUTAJ

GOLLUM’S POOL (Tawhai Falls)

Kojarzysz scenę w drugiej części, gdzie Gollum siedzi w jaskini, śpiewając i zabijając rybę (TUTAJ)? No to, to miejsce znajdziesz również w Tongariro National Park. Co ciekawe, w rzeczywistości wodospad wcale nie znajduje się w jaskini! Tawhai Falls, teraz znane szerzej jako Gollum’s Pool zlokalizowany jest przy drodze 48, prowadzącej do podnóża wulkanu Mt Ruapehu. Do wodospadu wiedzie krótka (jakieś 300 metrów) ścieżka o nazwie Tawhai Falls Walk. Muszę przyznać, że trzeba nieźle wysilić wyobraźnię, próbując zobrazować sobie scenę, o której mowa.

Gollums Pool Nowa Zelandia
gdzie kręcono Władcę Pierścieni Gollums Pool
Gollum’s Pool – lokalizacje filmowe Władca Pierścieni

RIVENDELL

Rivendell znajduje się w Kaitoke Regional Park. Na miejscu niestety nie znajdziemy pięknych elfickich sypialni i salonów, które znamy z filmów. W rzeczywistości spotkamy tam raczej gęste krzaczory z mapką informującą ‘Tu była zbudowana sypialnia Frodo, a tutaj Elrond witał gości”. Przyznam, że ciężko jest sobie wyobrazić, jak w tym buszu mogła znajdować się jakakolwiek konstrukcja. Ale żeby nie było, że są tam same chaszcze… Na miejscu znajdziemy bramę do Rivendell oraz parę innych smaczków, jak słupek, na którym zaznaczony jest wzrost bohaterów trylogii. Brama Rivendell nie jest jednak “oryginałem” z filmów. Została ona zbudowana parę lat później, jako ukłon wobec fanów, którzy odwiedzali to miejsce.

Dojazd jest bardzo łatwy, bo Kaitoke Regional Park, to popularny park na rodzinne wypady. Obok znajduje się parking oraz wszystko jest dobrze oznaczone. Atrakcja jest darmowa.

Rivendell gdzie kręcono Władcę Pierścieni
Brama Rivendell – lokalizacje filmowe Władca Pierścieni

Post z Rivendell – TUTAJ | Vlog z Rivendell: TUTAJ

ŚCIEŻKA UMARŁYCH

Mroczna ścieżka prowadząca do Umarłych z twierdzy Dunharrow, w rzeczywistym świecie to Putangirua Pinnacles. Szare badlandy, które będą gratką zarówno dla fanów Władcy Pierścieni, jak i dla fanów natury. Z parkingu do skał jest jakieś 30 minut, raczej nierównym terenem, ale nie ma tragedii. Atrakcja darmowa.

Ścieżka Umarłych Władc Perścieni
Ścieżka Umarłych Władca Pierścieni lokalizacje filmowe
Ścieżka Umarłych – Władca Pierścieni lokalizacje filmowe

Post ze Ścieżki Umarłych – TUTAJ | Vlog ze Ścieżki Umarłych: TUTAJ

MOUNT VICTORIA

Mount Victoria w Wellington, to miejsce, gdzie znajdziemy aż 4 lokalizacje filmowe. To tam Frodo wraz z resztą hobbitów rozpoczęli swoją podróż i pierwszy raz spotkali się z Nazgulami. Zobacz, o których scenach mowa.

Frodo Mount Victoria
Władca Pierścieni lokalizacje filmowe
Władca Pierścieni lokalizacje filmowe
gdzie kręcono Władcę Pierścieni lokalizacje filmowe
Mount Victoria – Władca Pierścieni lokalizacje filmowe

Mount Victoria to wzgórze niedaleko centrum Wellington, a same lokalizacje filmowe znajdują się w parku / lasku na tym wzgórzu.

Post z Mount Victora – TUTAJ | Vlog z Mount Victoria: w trakcie tworzenia

WETA WORKSHOP

Weta Workshop, to kolejna atrakcja w Wellington związana z Władcą Pierścieni. To pracownia, gdzie między innymi tworzono rekwizyty do filmów. Weta Workshop, organizuje wycieczki po swojej placówce, gdzie można zobaczyć z bliska różne zbroje, miecze i inne twory stworzone na potrzeby filmów. Każda wycieczka jest z przewodnikiem, więc można poznać również wiele smaczków zza kulis. Obok Weta Workshop, znajduje się Weta Cave, gdzie można kupić różne pamiątki związane z Władcą Pierścieni, ale nie tylko. Wycieczki po Weta Workshop są płatne, a wizyta w sklepie Weta Cave jest bezpłatna.

Weta WorkShop - lokalizacje filmowe gdzie kręcono Władca Pierścieni

Post z Weta Workshop – TUTAJ | Vlog z Weta Workshop: w trakcie tworzenia

MIEJSCA, GDZIE KRĘCONO WŁADCĘ PIERŚCIENI, KTÓRYCH NIE UDAŁO MI SIĘ ODWIEDZIĆ

Lotnisko w Wellington

Na lotnisku Wellington znajdziemy duże figury Gandalfa oraz Golluma.

Poets Park w Upper Hut

Jedno z miejsc, gdzie kręcono sceny pod koniec pierwszej części, gdzie Drużyna Pierścienia płynie łodziami po Anduin River.

Harcourt Park w Upper Hut

To tutaj Saruman oraz Gandalf spacerowali po jeszcze zielonym Isengardzie w pierwszej części trylogii.

Amon Sul niedaleko Port Waikato

Wzgórze z ruinami, gdzie niziołki zostały otoczone przez czarnych jedźców w pierwszej części. Niestety to miejsce nie jest tak łatwo dostępne, ponieważ leży na prywatnym terenie. Z tego co słyszałam, to trzeba się spytać i umówić na taką wizytę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *