Jaka jest pogoda w Nowej Zelandii?

jaka jest pogoda w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia ze względu na swoje dalekie położenie w stosunku do Polski może wydawać się krajem bardzo egzotycznym. Niektórzy spodziewają się kraju drinków z palemką, nieustannie wysokich temperatur i błękitnej, cieplutkiej wody. A tak naprawdę lecąc do Nowej Zelandii, nawet latem, trzeba spakować się jak na 3 pory roku. Weź krótkie spodenki i luźny t-shirt, ale nie zapomnij też o swetrze i kurtce przeciwdeszczowej. To jak to jest? Jaka jest pogoda w Nowej Zelandii?

Jeżeli mamy rozprawiać o tym, jaka jest pogoda w Nowej Zelandii, to trzeba zacząć od najbardziej istotnego faktu:

Nowa Zelandia leży na południowej półkuli

Położenie na przeciwnej półkuli oznacza, że Nowa Zelandia ma zawsze odwrotną porę roku niż u nas. Kiedy w Polsce jest lato, to u nich jest zima; jeżeli mamy wiosnę to w Nowej Zelandii jest jesień i tak dalej i tak dalej. Oznacza to, że chcąc trafić na najlepszą pogodę, najlepiej do Nowej Zelandii wybrać się pomiędzy listopadem a marcem/kwietniem. Wtedy panują tam najwyższe temperatury i aura jest najbardziej łaskawa. Styczeń i luty to najcieplejsze miesiące.

Co ciekawe daty rozpoczęcia pór roku są inne niż u nas. Lato rozpoczyna się 1 grudnia; jesień 1 marca; zima 1 czerwca, a wiosna 1 września.

Nowa Zelandia jest podłużna

Kolejny istotnym faktem wpływającym na pogodę, jest podłużny kształt Nowej Zelandii. Oznacza to, że północna część kraju jest cieplejsza od tej południowej. Gdy w Northland biegasz w krótkim rękawku i shortach, tego samego dnia na południowym krańcu będziesz raczej musiał zaopatrzyć się w długi rękaw i coś cieplejszego. W dużym skrócie – północna wyspa jest cieplejsza, a południowa zimniejsza.

LATO W NOWEJ ZELANDII

Lato to najlepszy moment na odwiedziny, jeżeli zależy Ci, aby pogoda w Nowej Zelandii była najprzyjemniejsza. Temperatura na północnej wyspie zwykle oscyluje wokół 20 – 25 stopni Celsjusza. Oczywiście raz jest cieplej, raz zimniej, ale można z pewnością stwierdzić, że panuje tam ciepła pogoda w sam raz na krótki rękawek. Jest cieplej niż latem w Polsce, ale nie ma tam takich upałów jak np. we Włoszech.

O czym warto pamiętać, to fakt, że w Nowej Zelandii słońce jest mocniejsze! Wszystko przez dziurę ozonową, która rozpościera się w okolicach kraju długiej chmury. Taki stan rzeczy sprawia, że łatwiej o oparzenia słoneczne, dlatego filtr przeciwsłoneczny to must have! Ja na przykład, średnio przykładałam się do smarowania i nabawiłam się przebarwień na czole.

Jeżeli chodzi o południową wyspę, to jest ona o co najmniej parę kresek zimniejsza. Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie się znajdujesz. Południowa wyspa jest zdecydowanie bardziej górzysta, co oczywiście wpływa na temperatury. W okolicach niegórzystych temperatura może oscylować w okolicach 22 stopni, ale już w górskich dolinach może być to nawet 12-18 stopni Celsjusza. Południe również nie zachęca temperaturami. Wiatry wprost z Antarktydy sprawiają, że w lecie temperatury mogą spaść nawet poniżej 10 stopni! Zobacz, jak wyglądają drzewa, które na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Nowej Zelandii (Slope Point) obrywają zimnymi wiatrami.

pogoda w nowej zelandii

Jak widzisz, pogoda w Nowej Zelandii latem wcale nie jest taka jednoznaczna i wybierając się do Aotearoa (tak nazywają ten kraj Maorysi) w tym okresie, musisz spakować letnie ciuchy, jak i te bardziej jesienne.

ZIMA W NOWEJ ZELANDII

Pogoda w Nowej Zelandii zimą to właśnie ten czas, który najbardziej różnicuje obie wyspy, jeżeli chodzi o aurę. Na północnej wyspie prawie nie ma śniegu, ale jest bardzo deszczowo. Temperatura w dzień oscyluje wokół 10-18 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że na północnej wyspie wcale nie zobaczymy białego puchu. Część Tonagriro National Park, czyli tam, gdzie znajduje się najbardziej popularny szlak w Nowej Zelandii – Tongariro Alpine Crossing, pokryte jest śniegiem. Jeżeli liczysz na księżycowe widoki znane z terenów wulkanicznych, to niestety zimą będzie o to bardzo ciężko. Całą zimę Tongariro Alpine Crossing jest przykryte śniegiem, a nieopodal na wulkanie Mt. Ruapehu funkcjonują stoki narciarskie. Śnieg na północnej wyspie zobaczmy jeszcze na wulkanie Mount Taranaki, a tak to raczej białe opady nie powinny Ci zajmować głowy. Co innego poranne przymrozki, które czasem mogą się pojawić podczas zimniejszych nocy.

Inaczej jest natomiast na południowej wyspie!

Tam śniegu nie brakuje! Górskie tereny są przykryte miękką pierzynką, a temperatura w dolinach w dzień oscyluje zwykle w granicach 3-8 stopni, a nocą może spaść do paru kresek poniżej zera. Na terenach niegórzystych jest już cieplej około 8-15 stopni w dzień i nie znajdziemy tam raczej śniegu.

O czym warto pamiętać, to zimą niektóre drogi i szlaki na południowej wyspie są lub mogą być zamknięte ze względu na opady i niebezpieczne warunki. Na przykład trasa do Milford Sound może być zablokowana ze względu na zagrożenie lawinowe, a żeby przejechać się przez np. Cardrona Valley, będziesz potrzebować łańcuchów na kołach. Zima to często czas usterek, zniszczeń i osuwisk na szlakach, które najczęściej naprawiane są wiosną lub latem. Oznacza to, że niektóre trasy trekowe mogą być niedostępne. Warto pamiętać, że pokonanie niektórych szlaków zimą może być o wiele trudniejsze niż latem.

Zima w Nowej Zelandii to oczywiście również ośnieżone góry. Jeżeli więc jesteś fanem jazdy na nartach lub desce, to na południowej wyspie znajdziesz wiele ośrodków narciarskich. Nie są one tak rozbudowane, jak we Włoszech, Austrii, czy Francji, ale na południowej wyspie gór nie brakuje, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

JESIEŃ I WIOSNA W NOWEJ ZELANDII

Zarówno jesień i wiosna, to okresy przejściowe w Nowej Zelandii, które charakteryzują się przede wszystkim sporymi opadami deszczu.

Wczesna wiosna pamięta jeszcze zimę, a późna wiosna, zwłaszcza na północnej wyspie, to już lato w pełnej krasie. Dlatego też Nową Zelandię spokojnie można już odwiedzać w listopadzie, jeżeli zależy Ci na cieplejszych temperaturach. Warto pamiętać jednak, że na południowej wyspie w listopadzie może leżeć jeszcze śnieg. Wiosną niektóre szlaki mogą być zamknięte, ze względu na to, że wtedy rodzą się małe owieczki. Wiele tras górskich leży na prywatnych terenach, na których urzędują właśnie owce, więc gdy trafisz na ten okres, to niestety nie przejdziesz szlaku. Na przykład bardzo popularna trasa na Roys Peak jest zamknięta od 1 października do 10 listopada.

Początek jesieni, czyli marzec/kwiecień, to ciągle dobry czas na odwiedziny Nowej Zelandii. Marzec to nadal iście wakacyjna pogoda na obu wyspach. Co ciekawe pomimo jesieni, to w Nowej Zelandii nadal jest mocno zielono. Większość endemicznych drzew w Nowej Zelandii nie zmienia koloru i nie gubi liści! “Tradycyjnemu” cyklowi zmiany szaty poddają się głównie drzewa sprowadzone do kraju długiej chmury.

Tak więc jesień w Nowej Zelandii może wyglądać tak:

jaka jest pogoda w Nowej Zelandii

Ale również i tak:

jaka jest pogoda w nowej zelandii

Mam nadzieję, że ten post, chociaż troszkę przybliżył Ci odpowiedź na pytanie – Jaka jest pogoda w Nowej Zelandii. Najlepszy okres pogodowy na odwiedziny to czas od późnego listopada do końca marca. Chociaż i wtedy na południowej wyspie mogą nas zaskoczyć opady śniegu na obszarach górskich. W tych miesiącach Nowa Zelandia jest najtłumniej odwiedzana przez turystów. Warto też pamiętać, że pogoda w Nowej Zelandii jest bardzo zmienna ze względu na jej wyspiarski charakter. Czasem jednego dnia jesteś w stanie przeżyć 4 pory roku. To, że teraz pada, nie oznacza, że za pół godziny nie będzie nas prażyło mocne słońce i na odwrót!

Interesuje Cię więcej informacji o podróży po Nowej Zelandii? Zapoznaj się z moimi postami z serii ‘Podróż po Nowej Zelandii – Wszystko co musisz wiedzieć”!

  1. Transport w Nowej Zelandii
  2. Jedzenie i sklepy w Nowej Zelandii
  3. Życie w samochodzie w Nowej Zelandii
  4. Luźne fakty, które przydzadzą się podczas podróży w Nowej Zelandii

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *